Atrakcje na wesele

Przebrany za klauna wodzirej pląsający przy stołach, zabawy taneczne z balonami w roli głównej czy bieganie za papierem toaletowym w ramach “humorystycznej” zabawy oczepinowej – te i podobne “nietuzinkowe” atrakcje na wesele lepiej omijać szerokim łukiem. Marzycie przecież, aby Wasze przyjęcie było wspaniałe, radosne i eleganckie. Piękna sala weselna, najbliższa rodzina i przyjaciele, świetny zespół/DJ – to z pewnością klucz do udanego wesela. Warto jednak zadbać o kilka dodatkowych elementów, kilka atrakcji na weselu, które wprawią wszystkich gości w jeszcze lepszy nastrój, a Wasze przyjęcie uczynią niezapomnianym i wyjątkowym.

Poniżej przedstawiam Wam 30 najciekawszych atrakcji na wesele według pozytywnie zakręconego fotografa ślubnego Vasco Images. Może któreś z nich przypadną Wam do gustu i “zaimplementujecie” je na własnym weselu. Zapraszam do lektury.

Atrakcje na wesele

1. Pokażcie siebie

Każde wesele ma podobny harmonogram: przywitanie, toast, posiłek, pierwszy taniec, podziękowania, tort, oczepiny. Zachęcam jednak, aby nie ograniczać się wyłącznie do tradycyjnego schematu. Warto dać coś od siebie, coś od serca, coś niepowtarzalnego. Wasz ślub jest wyjątkowy, bo Wy jesteście wyjątkowi. Pokażcie siebie, jacy jesteście, co kochacie. Przecież to Wy jesteście największą atrakcją na weselu.

Jeśli lubicie śpiewać, zaśpiewajcie z zespołem. Gracie na gitarze? Jeden, dwa kawałki na pewno dobrze nastroją wszystkich gości. Nie szkodzi, że nie wyjdzie idealnie. Kochacie podróże? Niech to będzie motyw przewodni wesela. Pan Młody i kilku gości grają w amatorskiej lidze piłkarskiej? Niech wyjdą i pokażą kilka trików. Nie wyobrażacie sobie tygodnia bez lekcji zumby czy salsy? Może pokażecie kilka kroków gościom? O tańcu na rurze nie wspomnę. W chwilach zadumy piszecie wiersze? Na pewno wszyscy zebrani chętnie wysłuchają Waszej twórczości. A może po prostu opowiecie pokrótce o Waszym związku? Jak się poznaliście? Na pewno wielu gości nie słyszało tej historii. Pomysłów można mnożyć i mnożyć. Najlepsze atrakcje na weselu to te związane z Wami. Wy jesteście wyjątkowi, ale także Wasi goście. Może również i ich nieco uaktywnić? Tylko uprzedźcie ich zawczasu o Waszym pomyśle.

Na poniższym zdjęciu Pan Młody wraz z dwójką przyjaciół przejęli gitary od zespołu i zagrali kilka skocznych numerów. Publika szalała.

Atrakcje na weselu

2. Przemówienia gości

Przemówienia podczas przyjęcia to atrakcja weselna będąca obowiązkowym punktem harmonogramu w wielu krajach Europy zachodniej, ale nie tylko. Na pewno widzieliście jakiś amerykański film, w którym przemawiali rodzice, druhny czy drużbowie. W polskiej tradycji przemówienia często ograniczają do krótkich podziękowań wygłaszanych przez ojca Panny Młodej i Pana Młodego. Gorąco zachęcam, aby… pójść o krok dalej. Poproście najbliższe Wam osoby, najlepiej przyjaciół lub rodzeństwo, aby powiedzieli jakąś zabawną anegdotkę o Was. Niech przemówienie ma nieformalny charakter, bez nadmiernej powagi, bez puenty. Najlepiej sprawdzają się historie z czasów licealnych i studenckich, bo wtedy zwykle robi się najgłupsze rzeczy. Opowieści rodzinne bywają jednak nie mniej szalone. Wesele to jest świetny czas, żeby opowiedzieć szerszej publiczności, jak Pan Młody w wieku szkolnym zakładał sukienki mamy, a Panna Młoda w akcie złości wrzuciła kosmetyki do kuchenki mikrofalowej. Na pewno będzie dużo śmiechu. Wierzcie mi.

Wyznaczcie osoby (od dwóch do czterech), aby przygotowały przemówienia. Oczywiście z odpowiednim wyprzedzeniem. Niech ich treść pozostanie tajemnicą aż do dnia ślubu.

Folwark Ruchenka – Ślub i wesele w duchu slow wedding: https://vascoimages.pl/slub-humanistyczny-folwark-ruchenka/

Przemówienia gości na weselu

3. Rzucanie płatkami róż

Wyjście Pary Młodej z kościoła bądź z uroczystości cywilnej to idealny moment, aby przywitać ją w szczególny sposób. Świetnie sprawdzają się rożki z płatkami róż bądź strzelające tuby. Setki płatków opadających na Parę Młodą tworzy niezwykle widowiskowy obraz. Z pewnością jest to jedna z ulubionych atrakcji ślubnych fotografów. Stanowi znakomitą okazję do zrobienia spektakularnych zdjęć. Bywa, że ksiądz zabrania rzucania płatkami przed kościołem, ale nie martwcie się, nowożeńców można również obsypać w trakcie wejścia nowożeńców na salę weselną bądź podczas pierwszego tańca. Też będzie pięknie.

Co lepsze, tuby czy rożki? Moim zdaniem rożki. Rzucanie płatkami sprawia wiele radości, nie da się tego robić bez szerokiego uśmiechu. Dodatkowo ręce, które wyrzucają płatki, ładnie wkomponowują się w scenerię. Tuby nie dają tej frajdy co rożki. Poza tym wcale nie jest tak łatwo w odpowiednim momencie je uruchomić i wycelować nimi w Waszą stronę.

Rzucanie ryżem lub monetami znacznie gorzej się sprawdza. Ryż zagnieżdża się we włosach i ubraniu a monety… Oj, wierzcie mi, tej atrakcji wolelibyście uniknąć. Kontakt z nimi może być bolesny.

Rzucanie płatkami róż

4. Strefa relaksu w ogrodzie

Czy podczas przyjęcia weselnego do Waszej dyspozycji oddane są zielone tereny wokół lokalu? Warto wykorzystać tę przestrzeń, szczególnie na początku przyjęcia, kiedy jest jeszcze widno. Miło jest spędzić czas na świeżym powietrzu, porozmawiać z dawno nie widzianymi osobami, napić się drinka, zrobić selfie. Czas spędzony na zewnątrz lokalu to dobra odmiana od siedzenia przy stole czy szalonych zabaw na parkiecie. Nie zamykajmy się wyłącznie w czterech ścianach.

W ogrodzie można postawić między innymi kanapę, fotele ogrodowe, pufy i stoliki. Dobrym pomysłem może być hamak rozłożony między drzewami lub huśtawka. Dzieci będą zachwycone. Po zmroku świetnie sprawdzają się girlandy ze świecącymi żarówkami. Rozwieszone między drzewami stworzą magiczną atmosferę.

Strefa relaksu na weselu

5. Fotobudka – najpopularniejsza atrakcja

Fotobudka to atrakcja weselna, która zapewni gościom wiele rozrywki. Fotobudka jest automatem fotograficznym, który robi i drukuje zdjęcia, zwykle w dwóch kopiach (jedną goście biorą na pamiątkę, drugą wklejają do księgi gości). Kluczowym elementem fotobudek są śmieszne gadżety wystawione obok automatu. To właśnie te gadżety nadają zdjęciom charakterystycznego komicznego wyglądu. Mogą to być kapelusze, kolorowe okulary, wąsy, peruki, szale boa, tabliczki z napisami. Goście świetnie się bawią, pozując do zdjęć, niezależnie od wieku i charakteru przyjęcia. Natychmiastowy wydruk również dostarcza wiele radości. Poproście gości, żeby jedno zdjęcie wkleili do księgi gości i napisali krótkie życzenia. Będziecie mieć cudowną pamiątkę na lata.

Jeśli planujesz spędzać czas w ogrodzie, znakomitą atrakcją na weselu może okazać się photobus. Znacie kultowy VW2 T2? To tzw. ogórek – ulubione auto hipisów z lat 70 ubiegłego wieku. Samochód ma nie tylko duszę, ale też zainstalowaną fotobudkę. Siadacie na tylnym siedzeniu, trzy, dwa, jeden i pstryk. Pojazd świetnie się sprawdza zwłaszcza w klimatach rustykalnych i boho.

Reduta Banku Polskiego – wesele w industrialnym klimacie: https://vascoimages.pl/reduta-banku-polskiego-slub-i-wesele/

Fotokredens fotobudka
Carbar Fotobudka

6. Instax – aparat do natychmiastowej fotografii

Jeśli nie jesteście fanami fotobudek, pomyślcie o aparatach do natychmiastowej fotografii: Instax lub Polaroid. Pod pewnymi względami fotobudka góruje nad Instaxem: nie wymaga obsługi, zdjęcia są lepszej jakości, a poza odbitkami otrzymujecie również wersje cyfrowe fotografii. Jednak Instax też ma swoje zalety, którymi nie może „pochwalić się” fotobudka. Największym plusem Instaxa jest cała ta magia, która dzieje się po naciśnięciu spustu migawki. Biała z początku fotografia powoli wypełnia się kolorami. Trudno przejść obok tego magicznego procesu bez okazywania emocji.

Instax zajmuje mniej miejsca od fotobudki, a aparatem do natychmiastowej fotografii możemy bawić się przez całe przyjęcie a nie tak jak fotobudka, tylko na 2-3h. Warto ładnie zaaranżować stolik z instaxem, pamiętając o książce gości i elementach do „scrapbookingu”. Nie zaszkodzi załączyć krótkiej instrukcji obsługi, gdyż z pozoru prosty w obsłudze aparat podczas wymiany filmu potrafi sprawić wiele problemów nawet najbardziej zaawansowanym technologicznie geek’om.

Instax na weselu

7. Zimne ognie – gwarancja pięknej fotografii

Z pewnością jest to najbardziej fotogeniczna atrakcja na weselu i co ważne zawsze się sprawdza. Zimne ognie zapalone o zmierzchu tworzą niezwykły, świetlisty klimat. Goście otrzymują pałeczki i tworzą krąg wokół pary młodej lub efektowny szpaler, pod którym przechodzi para młoda. Kiedy wszyscy są gotowi, wystarczy zapalić zimne ognie i… voila! Mamy wspaniałą, romantyczną i pełną blasku atmosferę.

Zimne ognie najlepiej wykorzystać podczas: wyjścia Pary Młodej z kościoła, powitania przed salą weselną (jeśli jest odpowiednio ciemno) bądź krojenia tortu, jeśli podawany jest na zewnątrz. W sprzedaży znajdziecie ognie różnej długości: od krótkich 16 cm do bardzo długich 70 cm. Zdecydowanie najlepiej sprawdzą się te najdłuższe 70 cm. Krótsze pałeczki palą się nie tylko krócej, ale również mniej intensywnie.

Ostrożnie z ogniami. Są one bezpieczne, jeśli zachowujemy przepisy bhp. Nie próbujcie zapalić kilku „przytulonych” pałeczek naraz. Mogą… przestać być zimne. Więcej informacji o popularnej i niezwykle fotograficznej atrakcji weselnej, jaką są zimne ognie, przeczytasz w artykule: https://vascoimages.pl/zimne-ognie-na-weselu

Zimne ognie na weselu

8. Taniec świetlisty

Gasną wszystkie światła, DJ lub zespół gra Wasz ukochany spokojny utwór, przytulacie się mocno a oświetla Was wyłącznie blask świec – jak Wam się podoba ta romantyczna sceneria? To właśnie jest taniec świetlisty.

Zorganizowanie tej atrakcji na weselu jest dość proste. Goście dobierają się w pary. Każda para otrzymuje świecę, którą podczas tańca zapala od świecy Pary Młodej. Blask świec przy zgaszonym świetle tworzy przyjemną i bardzo romantyczną atmosferę. Z tańca na pewno powstaną piekne zdjęcia i film.

Świetlisty taniec należy jednak zawczasu skonsultować z menedżerem sali weselnej. Świece warto wyposażyć w subtelne okapniki na wosk. Nie powinny być zbyt małe (cienkie z niewielkim knotem), gdyż w przeciwnym razie światło ze świec może okazać się zbyt słabe.

Taniec świetlisty na weselu

9. Pokaz zdjęć – krótka historia Waszego życia

Każde zdjęcie po latach nabiera innego znaczenia, innej wartości niż w momencie powstania. Zdjęcia się nie zmieniają, natomiast zmieniamy się my. Oglądanie starych fotografii jest piękną podróżą w przeszłość. Czemu nie zabrać w tę podróż zgromadzonych gości? Wspólne oglądanie zdjęć z Waszego dzieciństwa w formie pokazu z muzyką w tle będzie nie lada atrakcją na weselu. Fotografie wzbudzą w gościach najrozmaitsze emocje: śmiech, wzruszenie, nostalgię. Będzie to też piękny prezent i niespodzianka dla rodziców, dla których dzień Waszego ślubu jest nie mniej wyjątkowy jak dla Was.

Jak przygotować pokaz zdjęć na weselu? Sideshow możecie zrobić w popularnym programie Powerpoint. Do wyświetlania prezentacji będziecie potrzebować laptopa, rzutnika i ekrany. Większość sal weselnych dysponuje zarówno rzutnikiem jak i ekranem. Wystarczy więc zawczasu skonsultować pomysł z managarem sali i ustalić z nim szczegóły. Obsługa Sali przygotuje sprzęt do wyświetlenia pokazu zgodnie z Waszym harmonogramem wesela.

Polsko-szkockie wesele w Villa Julianna: https://vascoimages.pl/polsko-szkocki-slub-villa-julianna/

Pokaz zdjęć na weselu

10. Święcący napis „Love” lub „Miłość”

Od kilka lat napis „Love” staje się coraz częstszą dekoracją na weselach. Do niedawna ekstrawagancja, teraz ta atrakcja weselna coraz częściej oferowana jest przez sale czy DJ-ów. Może być ozdobą parkietu, tarasu lub ogrodu. Dekoracja szczególnie sprawdza się na zewnątrz po zmroku, kiedy to rozświetla przyjemnym ciepłym światłem teren wokół sali weselnej. W świetle napisu można po złapać oddech po tańcach, porozmawiać, napić się drinka. Przede wszystkim jednak wielki i piękny napis zaprasza gości a szczególnie zakochane pary do zrobienia sobie zdjęcia na jego tle. Cieszę się, że na weselach litery „Love” coraz częściej wypierane są przez „Miłość”. Wersja „spolszczona” wygląda bardziej naturalnie.

Napis LOVE na weselu

11. Animatorzy dla dzieci

Jeśli przewidujecie dużą liczbę dzieci na weselu, pomyślcie o zatrudnieniu animatora dla dzieci. Animator zapewni dzieciom mnóstwo fantastycznych zabaw: puszczanie baniek mydlanych, malowanie buziek, udział w zawodach sportowych, tworzenie prac plastycznych, dzięki czemu najmłodsi nie będą się nudzić. Animator jest nie tylko wielka atrakcją weselną dla dzieci, ale też… dla rodziców. Opieka pozwoli odsapnąć rodzicom od swoich pociech i w spokoju spędzić czas z dawno niewidzianymi rodziną i przyjaciółmi.

Animatorzy dla dzieci na weselu

12. Plecenie wianków

Fajna i nietypowa atrakcja, która idealnie sprawdzi się na weselu w stylu rustykalnym. Zatrudnione do robienia wianków osoby (dwie powinny wystarczyć) tworzą dla gości na weselu kwietne wieńce. Wprawieni artyści potrafią stworzyć wianek dosłownie w kilka minut. Do czasu oczepin wszystkie głowy weselników powinny zostać przyozdobione. Jeśli planujesz wesele w stodole, atrakcja w postaci wianków może stać się piękną ozdobą Twojego przyjęcia.

Wianki na weselu

13. Prosecco Van na wesele w plenerze

Prosecco Van to bar na kółkach, z którego serwowane jest popularne prosecco, ale też inne drinki. To atrakcja idealna na wesele w plenerze. Podawane na świeżym powietrzu drinki rozgrzeją gości bezpośrednio przed i po ceremonii. Pamiętaj jednak, że liczba tego typu pojazdów jest mocno ograniczona, warto więc zarezerwować Prosecco Van z dużym wyprzedzeniem. Spójrz tylko na poniże zdjęcie. Prawdziwe cacko, z pewnością będzie wspaniałą atrakcją i piękną ozdobą Twojego wesela.

Prosecco Van na weselu

14. Upominki dla gości

Upominki dla gości stały się obecnie nie atrakcją a tradycją na weselu. Mały prezent dla gości weselnych jest wyrazem wdzięczności Pary młodej za przybycie i towarzyszenie jej w najpiękniejszym dniu ich życia. Zwykle podarki ustawia się na stołach, ale można je też przekazać osobiście podczas pożegniania gości. Cóż może być upominkiem? Zachęcam, aby podarek był osobisty, związany z Wami, z Waszymi pasjami. Warto zadbać o estetyczne opakowanie, aby upominek ładnie prezentował się na stole. Co może być prezentem dla gości? Poniżej zamieszczam kilka propozycji:

 • Mała buteleczka z nalewką i specjalnie przygotowaną na tę okazję etykietą – często ktoś z rodziny szykuje weselny bimberek, warto to wykorzystać
 • Słoik z miodem – słodki dodatek sprawi, że goście weselni powspominają Wasze wesele podczas picia rozgrzewającej herbaty z odrobiną weselnego miodu w chłodne zimowe dni
 • Spersonalizowany magnes – np. z Waszym zdjęciem, pomoże gościom rozwiązać wielki problem, jak przyczepić do lodówki karteczki z ważnymi wiadomościami
 • Owsiane ciasteczko lub pierniczek, oczywiście własnej produkcji – produkty kulinarne można wznieść na jeszcze wyższy poziom poprzez umieszczenie na nich Waszych inicjałów czy daty ślubu. Hmmm… A może zrobić ciasteczka z umieszczonymi w środku wróżbami?
 • Szklana buteleczka z korkiem -do środka możecie wrzucić, co tylko zapragniecie: przepis kulinarny, wróżbę, kawę/herbatę lub kolorowe drażetki
 • Pralina atrakcyjna zarówno wizualnie, jak i smakowo – tu nasuwa się jednak obawa, że upominek może zostać skonsumowany jeszcze podczas wesela­

Pałac w Jabłonnie – ślub i wesele polsko-angielskie: https://vascoimages.pl/palac-w-jablonnie-slub-i-wesele/

Upominki dla gości na weselu

15. Bar lemoniadowy

Lipcowe czy sierpniowe popołudnia bywają bardzo gorące. Orzeźwiająca lemoniada może być świetną odpowiedzią na letni upał. Napoje ustawione w estetycznie prezentującym się barze lemoniadowym mogą mieć najróżniejsze smaki: tradycyjny, ogórek z mięta, porzeczka z mięta, limonka z truskawką. Możecie też poprosić o przygotowanie lemoniady według Waszej receptury. Czemu nie? Bar lemoniadowy będzie atrakcją na weselu szczególnie dla osób stroniących od alkoholu, kierowców, dzieci, ale nie tylko. Fotograf ślubny pokonujący w dniu Waszego ślubu wiele kilometrów i wyginający się na wszystkie strony również chętnie napełni bak przepyszną, chłodną, bezalkoholową lemoniadą. Mniam!

Bar lemoniadowy na weselu

16. Kącik z Waszymi zdjęciami

Najpiękniejsze i najbardziej wyjątkowe atrakcje na weselu to te związane z Wami. Nie za często to powtarzam? Kącik ze zdjęciami z Waszego dzieciństwa, podróży, imprez czy sesji narzeczeńskiej mogą być piękną ozdobą sali weselnej. Na pewno każdy z gości podejdzie i z zaciekawieniem popatrzy na uwiecznione chwile z Waszego życia. Zdjęcia można umieścić na sztaludze, przyczepić do sznurka, a nawet przyozdobić nimi drzewo w ogrodzie. Może wpadniesz na jeszcze inny pomysł? Kreatywność ludzka nie zna granic.

Kącik ze zdjęciami na weselu
Kącik ze zdjęciami na weselu
Kącik ze zdjęciami na weselu

17. Bar piwny

Coraz częściej tradycyjny weselny trunek wódka wypierany jest przez znacznie niżej procentowe alkohole. Bar piwny może być świetnym pomysłem na weselną atrakcję zwłaszcza, jeśli wśród gości dominują młodzi ludzie uwielbiający smak piwa. Wystarczy zorganizować skrzynię bądź taczkę, dużą ilość kostek lodu i oczywiście kolorowe butelki z browarem. Warto „pokombinować” nieco ze smakami i zamiast najpopularniejszych piwnych marek, zaproponować gościom piwa rzemieślnicze, smakowe i regionalne. Pamiętaj o kierowcach i usługodawcach. Każdy fotograf ślubny chętnie napije się smacznego i znakomicie gaszącego pragnienie piwa bezalkoholowego.

Atrakcje na wesele bar piwny

18. Zabawy ogrodowe

Jeśli planujesz przyjęcie weselne w ogrodzie, stawiasz przede wszystkim na czas spędzony na świeżym powietrzu w gronie najbliższych, może warto uatrakcyjnić wesele zabawami ogrodowymi. Najpopularniejszą tego typu atrakcją weselną jest gra Jenga. Oczywiście w wersji ogrodowej klocki mają rozmiar XXL. Zabawa przy Jendze nad wyraz często wyzwala salwy śmiechu wśród gości. Inną zabawą, przy której wszyscy świetnie się bawią jest slackline. Chodzenie po linie nie jest prostym zadaniem (wiem, próbowałem swoich sił na weselu), niemniej każdy gość będzie chciał spróbować swoich sił. Fotograf ślubny będzie miał wiele okazji do stworzenia spektakularnych zdjęć.

Atrakcje na wesele fajerwerki chodzenie po linie
Atrakcje na wesele jenga

19. Ciężki dym podczas tańców

Ciężki dym to taki, który nie unosi się wysoko w powietrzu, tylko nisko przy podłożu. Powstaje w wyniku reakcji suchego lodu (CO2 w postaci stałej) z gorącą wodą. Na weselu znacznie lepiej się sprawdza od zwykłego dymu, który na długo tworzy „mgłę” w lokalu. Ciężki dym może być wspaniałym dodatkiem, który uatrakcyjni wizualnie Twój pierwszy taniec także fotografie i film. Oczywiście tę weselną atrakcję można stosować także podczas późniejszej zabawy. Dym jest bezwonny i bezpieczny. Należy tylko pamiętać, aby pierwszy taniec nie urozmaicać dodatkowo racami, gdyż mogą one zostać zakryte przez ciężki dym i potrącone przez fotografa, filmowca lub biegające dzieci. Spalona podłoga nie jest tą atrakcją, której życzysz sobie na weselu.

Ślub kościelny w plenerze? Tak, to możliwe: https://vascoimages.pl/slub-koscielny-w-plenerze/

Atrakcje na wesele

20. Kolorowy dym na sesję

Kule i świece dymne mogą być świetnym urozmaiceniem sesji ślubnej. Barwny dym doda nieco koloru Waszym zdjęciom i sprawi, że Wasze monochromatyczne stroje ślubne wyróżnią się na tym nietypowym tle. Race nie tylko sprawdza się na sesji, ale można ich także użyć w innych momentach np.: przyjazdu Pary Młodej na salę weselną. Warto jednak pamiętać, że ta atrakcja weselna wymaga przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Świece, kule i race można stosować wyłącznie na świeżym powietrzu, nie powinny być trzymane w rękach i mogą być używane wyłącznie przez osoby pełnoletnie. Przed ich zakupem warto dopytać się o dymną woń. Zdecydowanie wolelibyście trafić na dym bezwonny niż o zapachu zgniłego jaja. Czas i miejsce odpalenia rac, świec czy kul dymnych uzgodnijcie zawczasu z Waszym fotografem ślubnym. Przecież tą atrakcję odpalamy przede wszystkim dla pięknych zdjęć.

Race i dym na sesji

21. Słodki stół i fontanna czekoladowa

Candy bar to nic innego jak estetycznie przygotowany, zaaranżowany stół ze słodkościami. Słodkie przysmaki nie tylko cieszą kubki smakowe gości weselnych, ale też stanowią piękną atrakcję na weselu. Zwłaszcza dzieciaki będą zachwycone. A jeśli słodki stół wzbogacisz o fontannę czekoladową, już na początku przyjęcia goście zaabsorbowani będą fotografowaniem biegających i roześmianych dzieciaków z czekoladowymi uśmiechami. Słodki stół może mieć swój motyw przewodni. Jeśli jesteś miłośnikiem Marvela, możesz zamówić słodki świat super bohaterów. Ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Atrakcje na wesele słodki stół

22. Stoisko z lodami

Z pewnością wśród par młodych znajdą się wielcy miłośnicy lodów. Podczas upalnego przyjęcia w ogrodzie lody mogą stanowić nie lada atrakcję na weselu, nie tylko dla najmłodszych gości weselnych. Stoisko z lodami może stać się także doskonałą i estetyczną dekoracją. Firmy oferujące lody na weselu prześcigają się w wymyślaniu i przerabianiu nietypowych pojazdów. Na Wasze wesele może więc zawitać: minivan, riksza, czy wózek w stylu retro. Może więc zamiast licznych ciast i ciasteczek postawić na smakowite lody o zaskakujących smakach: ogórkowych z wasabi czy sernika z papryczkami jalapeno. Mniam!

Atrakcje na wesele lody

23. Wata cukrowa – nie tylko dla dzieci

Kiedyś dość sceptycznie podchodziłem do tego typu atrakcji na wesele (przecież wata to atrakcja dla najmłodszych), dopóki po raz pierwszy nie spotkałem się z watą cukrową na przyjęciu. W tej całej zabawie nie tylko chodzi o watę, ale przede wszystkim całą otoczkę: estetycznie przygotowane stanowisko do robienia waty, przemiłą obsługę i świetną okazję do wygłupów. Bo przecież wata nie tylko przeznaczona jest do jedzenia. Aż się prosi, żeby zrobić z nią coś „głupiego” w celu rozbawienia osób stojących w pobliżu. Piszę o wacie, ale to samo dotyczy lodów serwowanych na weselu.

Wielkie wesele w Małej Stajni – Cicha 23: https://vascoimages.pl/wesele-cicha-23-mala-stajnia/

Wata cukrowa na weselu

24. Karykaturzysta

Moja kolejna propozycja na atrakcję na Waszym weselu jest chyba najbardziej nietypowa, najrzadziej spotykana na przyjęciach. No coż, karykaturzysta raczej nie kojarzy nam się z weselami, prędzej rynkiem starego miasta w ciepłe letnie dni.

Artysta może się sprawdzić szczególnie na nieco mniejszych uroczystościach, gdyż stworzenie zabawnego portretu wymaga nieco czasu. Przy dużej liczba gości karykaturzysta może nie zdążyć sportretować wszystkich gości. Karykatura może być dla gości weselnych piękną pamiątką, którą można oprawić i powiesić na ścianie.

Karykaturzysta na weselu

25. Iluzjonista

Coraz popularniejszą atrakcją na weselu stają się występy artystów. Iluzjoniści mogą uatrakcyjnić Twoje wesele, dając kilkudziesięciominutowy występ. Dobry magik, niczym czarodziej Dumbledore z Harry’ego Potter’a, może wprawić w osłupienie i zachwyt Twoich gości niezależnie od wieku.

Atrakcje na wesele iluzjonista

26. Fire show – pokaz ognia

Nie tylko za dnia można bawić się w ogrodzie. Po zmroku Twoje przyjęcie może uatrakcyjnić grupa artystów ulicznych, która wykona gorący ognisty pokaz. Ogień, pirotechnika, taniec i muzyka to przepis na niebanalną atrakcję na weselu. Artyści nie tylko zachwycą gości weselnych swoimi umiejętnościami, ale z pewnością wciągną ich do wspólnej zabawy. Na pewno para młoda nie wymiga się od wzięcia udziału w przedstawieniu.

Atrakcje na wesele pokaz ognia
Atrakcje na wesele pokaz ognia

27. Pokaz sztucznych ogni

Wieczorny czas podczas wesela można uatrakcyjnić profesjonalnym pokazem sztucznych ogni. Pokazy przygotowywane są przez firmy specjalizujące się w pokazach pirotechnicznych, które gwarantują 100% bezpieczeństwa podczas widowiska. Pokazom często towarzyszy podkład muzyczny, który również zapewnia organizator. Atrakcja weselna w postaci fajerwerków może uczynić Twoje przyjęcie wystrzałowym i stworzyć niebanalną scenerię do pięknych zdjęć ślubnych.

Atrakcje na wesele fajerwerki

28. Karaoke – śpiewać każdy może

Karaoke jest świetną atrakcją na wesele dla wszystkich miłośników śpiewu, ale nie tylko. Śmiechu i uśmiechu jest co nie mara a zabawa jest znakomitą okazją do integracji gości, zaśpiewania piosenki dedykowanej żonie/mężowi/rodzicom czy wykonania utworu wspólnie z najbliższymi. Wielu DJ-ów ma taką atrakcję weselną w swojej ofercie, więc nie ma potrzeby, aby organizować zabawę na własna rękę. Może warto zawczasu powiadomić gości o weselnym karaoke, żeby przygotowali showmeński występ. Jak odpinać wrotki, to na całego.

Karaoke na weselu

29. Wspólny taniec z gośćmi

Tańce integracyjne to atrakcja na weselu dla gości w każdym wieku i zachęta, aby spędzić wspólnie trochę czasu na parkiecie. Plusem wspólnych tańców jest to, że biorą w nich udział także osoby, które niekoniecznie czują się komfortowo na parkiecie i stronią od tańców. Wybór tańca skonsultujcie z zespołem lub DJ-em. Nie powinien być on oderwany od stylu i charakteru imprezy i Waszych preferencji. Poniżej przedstawiam moje propozycje:

 • Polonez – tak, tak, nasz tradycyjny polski taniec. Szczególnie sprawdzi się na klasycznych, eleganckich przyjęciach w pałach i dworach. Z pewnością będzie jedną z ciekawszych atrakcji na weselu dla gości zagranicznych, którzy z polonezem nigdy się nie zetknęli. Spokojnie, dobry DJ poprowadzi polonez tak, że nawet niedoświadczone osoby powinny sobie poradzić.
 • Belgijka – chyba największy hit w ostatnim czasie. Belgijka to taniec ludowy, który pochodzi, jak sama nazwa wskazuje, z… Francji (oryginalna nazwa tańca: chapelloise). Tańczy się go w parach do utworu „t Smidje”, a podczas tańca następuje wymiana partnerów. Początkowo układ może wydawać się nieco skomplikowany, ale spokojnie, doświadczony DJ poprowadzi zabawę tak, że nawet osoby mające dwie lewe nogi do tańca, będą śmigali Belgijkę jak rodowici Francuzi
 • Wasz układ do wybranego utworu – a może by tak przygotować własny układ z grupką znajomych? Oczywiście choreografię należy przygotować wcześniej, przed weselem. Będzie to też świetna okazja, żeby spotkać się ze znajomymi i to nieraz. To może być wielkie show, niewidziane od czasu „Thrillera” Michaela Jacksona, o którym będzie się mówić na długo po ślubie.
 • Taniec z układem do współczesnej muzyki, który poprowadzi DJ – osoby za konsolą to też showmeni, którzy chętnie poprowadzą tego typu atrakcję na weselu. Przedyskutujcie temat z DJ-em. Na pewno ma przygotowane aranżacje do kilku skocznych kawałków, którymi może rozruszać gości weselnych.

Wspólny taniec na weselu

30. Zabawy oczepinowe

Zabawy oczepinowe często wzbudzają skrajne emocje. Jedni je uwiebiają i chętnie biorą w nich udział, inni nie znoszą. Głupie, żenujące zabawy, które często pojawiały się na weselach przed laty, spowodowały, że oczepiny mają dziś złą reputację. Ale wierzcie mi, oczepiny nie muszą być kiczowate. Jest kilka naprawdę fajnych zabaw, które świetnie sprawdzają się na każdym przyjęciu:

 • Rzut bukietem i muchą – to nie tyle zabawa, co tradycja, która pojawia się na każdym weselu. Nie rezygnujmy z niej.
 • Test zgodności lub inaczej quiz małżeński – para siedzi tyłem do siebie i odpowiada na pytania podnosząc jakiś atrybut w górę.
 • Jaka to melodia? – Dj lub zespół grają przez kilka sekund piosenkę a zespoły pana młodego i panny młodej odgadują melodię. Moim zdaniem to najlepsza zabawa, podczas której wszyscy goście świetnie się bawią, bez wyjątku
 • Quiz wiedzy o młodej parze – poprowadzony fajnie, z pomysłem może być ciekawą atrakcją na Waszym weselu. Jest to dobra alternatywa dla testu zgodności.
 • Taniec z gwiazdami – może się sprawdzić szczególnie, jeśli macie w gronie gości dobrze tańczące osoby.
 • Belgijka, taniec świetlisty, karaoke – atrakcje weselne, które opisywałem już we wcześniejszej części artykułu

Coraz częściej pary ograniczają się tylko do rzutu i wybrania nowej pary, skracając tym samym długość oczepin do minimum. Oczepiny nie powinny być zbyt długie, poza rzutem wystarczy jedna, maksymalnie dwie zabawy.

Szalona zabawa na weselu bez… DJ-a: https://vascoimages.pl/kawkowo-slub-wesele-w-stodole/

Oczepiny

Atrakcje na wesele – Twoja propozycja

Spotkaliście się z jakąś fajną atrakcją, której nie opisałem na stronie? Proszę, napisz mi pokrótce o swojej propozycji w komentarzu. Chętnie rozwinę artykuł i dodam w nim kolejne pomysły. Mi kołacze się jeszcze wspólna kąpiel w basenie, oczywiście w strojach wieczorowych. Niestety baseny rzadko znajdują się w pobliżu parkietu. Szkoda…