Reportaż ślubny

Czy wiesz, czym jest reportaż ślubny?

Hasło „reportaż ślubny” często przewija się na stronach internetowych profesjonalnych fotografów ślubnych. Nie zawsze jednak to określenie jest dobrze rozumiane przez pary, szukające fotografa. Zanim rozpiszę się, czym jest dobry reportaż ślubny, podkreślę, czym fotoreportaż nie jest. Z pewnością nie jest to zbiór pięknych zdjęć z sesji ślubnej na tle zachodzącego słońca ani galeria z wybranymi, najpiękniejszymi zdjęciami fotografa. Reportażu ślubnego nie uświadczysz w mediach społecznościowych, gdzie prezentowane są pojedyncze fotografie, zazwyczaj wykonane podczas sesji ślubnej. Jedno piękne zdjęcie nie opowie historii dnia Twojego ślubu. Tę historię pokaże przemyślany, spójny, wciągający fotoreportaż. Świadomość, czym jest profesjonalny reportaż ślubny, jest kluczowa przy wyborze odpowiedniego fotografa na Twój ślub.

Reportaż ślubny

Dobry reportaż ślubny jest wciągający

Reportaż ślubny to historia dnia Twojego ślubu opowiedziana za pomocą zdjęć. Dobrze wykonany powinien być wciągający nie tylko dla głównych bohaterów wydarzenia, ale także dla osób postronnych. Dobry fotoreportaż można porównać do dobrej książki, w której stopniowo poznajemy losu bohaterów. Świetna książka może być tak wciągająca, że nie sposób się od niej oderwać. Wczuwasz się wtedy w świat głównego bohatera i razem z nim przeżywasz kolejne wydarzenia. Dokładnie tak samo jest z dobrym reportażem ślubnym. Oglądając kolejne zdjęcia widz powinien poczuć, jakby był uczestnikiem uroczystości. Radość, napięcie, wzruszenie czy atmosfera ujęte na zdjęciach winny poruszyć emocje odbiorcy. Jeśli oglądając reportaż ślubny nic nie poczujesz, nie zaangażujesz się, będziesz scrollować zdjęcia na ekranie monitora szybko i bez chwili refleksji, znaczy to, że autor zdjęć nie jest wart, aby zostać Twoim fotografem ślubnym.

Ślub w duchu slow wedding. Reportaż ślubny z Folwarku Ruchenka:
https://vascoimages.pl/slub-humanistyczny-folwark-ruchenka

Konstrukcja fotoreportażu

Przede wszystkim profesjonalny reportaż ślubny powinien mieć odpowiednią konstrukcję. Pierwsze fotografie wprowadzają widza do historii. Zwykle przedstawiają miejsce wydarzenia i mają za zadanie zaciekawić widza. Następne fotografie snują już opowieść o dniu ślubu. Historia ta, podobnie jak powieść, powinna mieć dobrą narrację. Końcowe fotografie mają za zadanie wygasić opowiadaną historię. W reportażu istotne jest zachowanie chronologii wydarzeń. Dlatego kolejność zawsze jest następująca: przygotowania do ślubu, ceremonia ślubna, życzenia i przyjęcie weselne. W dniu ślubu fotograf zwykle wykonuje krótką piętnastominutową sesję, którą także wplata do reportażu ślubnego. Zdjęcia z sesji jak najbardziej mogą mieć reporterski charakter i dobrze komponować się z pozostałymi fotografiami.

Reportaż ślubny
Reportaż ślubny
Reportaż ślubny

Spójność wizualna reportażu ślubnego

Zdjęcia wchodzące w skład reportażu ślubnego powinny być powiązane ze sobą i tworzyć spójną całość. Zbliżona kolorystyka wszystkich fotografii jest niezbędna w pozytywnym odbiorze dzieła. Różnorodne zdjęcia czynią reportaż ślubny atrakcyjnym, dlatego nie może zabraknąć w nim: szerokich i bliskich kadrów, portretu, detalu, statycznych i dynamicznych ujęć. Dobry fotograf żongluje różnymi formami zdjęć nie tylko podczas edycji, ale już na etapie wykonywania fotografii. Podobne kadry czynią fotoreportaż nudnym. To samo dotyczy mało ciekawych ujęć, które nie są w stanie przykuć oka na dłużej. Fotografie są niczym słowa. Źle dobrane utworzą zdania, tym bardziej opowieści. Język jest bardzo bogaty, tak samo fotografia ma szeroki wachlarz środków wyrazu. Umiejętne ich stosowanie pozwoli stworzyć reportaż ślubny najwyższej próby.

Fotoreportaż ślubny z Villa Julianna. Deszczowy polsko-szkocki ślub w plenerze:
https://vascoimages.pl/polsko-szkocki-slub-villa-julianna/

Selekcja zdjęć, czyli układanie puzzli

Reportaż ślubny nie kończy się wraz z wykonaniem ostatniego zdjęcia na weselu. Równie ważnym elementem jest selekcja zdjęć dla pary młodej. Edycja to żmudny, długotrwały proces i powinien zostać wykonany starannie przez fotografa. Istnieją pewne zasady, którymi powinien kierować się dobrze ułożony reportaż, ale też każdą zasadę można złamać z dobrym skutkiem dla końcowego dzieła. Liczy się przede wszystkim odbiór wizualny, który powinien oddziaływać na emocje widza. Edycję można porównać do układania puzzli. Każdy element powinien pasować do siebie. Tylko wtedy uda się odczytać składający się z wielu kawałków obraz.

Reportaż ślubny

Ile zdjęć jest potrzebnych do zobrazowania historii ślubnej?

Klasyczny reportaż publikowany w prasie liczy od kilku do kilkunastu zdjęć ( obejrzyj przykładowe nagrodzone fotoreportaże Grand Press Photo ). Trudno jest jednak opowiedzieć historię dnia ślubu przy pomocy tak małej liczby fotografii. Dlatego też wpisy na blogach fotografów ślubnych liczą znacznie więcej 80-120 zdjęć. Zbyt mała liczba fotografii może być niedostateczna do zobrazowania tematu, a zbyt duża może się okazać nużąca dla widza. Obejrzenie kilku reportaży ślubnych obfitujących w setkę świetnych zdjęć da Ci znakomity pogląd, czego spodziewać się po fotografie. Oczywiście pokazane w fotoreportażu zdjęcia nie są wszystkimi, które oddaje fotograf parze młodej. Tych jest kilka razy więcej. Vasco Images oddaje ok. 400 starannie wyselekcjonowanych i obrobionych fotografii.

Reportaż ślubny

Równie dobre, choć diametralnie inne fotoreportaże

Nie ma jednej drogi do stworzenia świetnego reportażu ślubnego. Każdy fotograf ma swój niepowtarzalny styl. Objawia się on między innymi charakterystyczną kolorystyką. Zdjęcia pełne koloru, pastelowe, stonowane, jasne, ciemne, ciepłe, zimne – możliwości jest nieskończenie wiele. Jedni fotografowie kładą nacisk na detale, inni polują głównie na emocje ludzi. Znajdziecie zarówno fotografów starających się być w centrum wydarzeń, jak i tych, którzy preferują fotografowanie z dystansu. Wybór stylu i fotografa jest kwestią gustu.

Ślub w klimacie industrialnym. Reportaż ślubny z Reduty Banku Polskiego w Warszawie:
https://vascoimages.pl/reduta-banku-polskiego-slub-i-wesele/

Fotograf ślubny podczas reportażu ślubnego

Aby stworzyć możliwie jak najlepszy reportaż ślubny, fotograf towarzyszy parze młodej przez cały dzień: od przygotowań do ślubu aż po nocne tańce na weselu. Dobry fotograf wykonuje zdjęcia bardzo dyskretnie i nie aranżuje sytuacji (z wyjątkiem sesji ślubnej). Dzięki temu czujesz się swobodnie i szybko zapominasz o obecności fotografa. Fotograf nie ogranicza się do uwieczniania wyłącznie tradycyjnych elementów uroczystości, ale poluje na ciekawe momenty nawet wtedy, gdy z pozoru niewiele się dzieje. Powinien być wszędzie tam, gdzie dzieją się najciekawsze momenty i tworzyć idealne ujęcia pełne rzeczywistych emocji. Reportaż ślubny wymaga od fotografa działania błyskawicznego, podejmowania szybkich decyzji, co wymaga nieustannej koncentracji i byciu w ciągłej gotowości do uchwycenia ulotnego momentu.

Reportaż ślubny
Reportaż ślubny
Reportaż ślubny
Reportaż ślubny

Czas przejrzeć reportaże ślubne fotografów

Zachęcam Cię do szczegółowego przejrzenia portfolio fotografów. Niech zdjęcia z Instagrama czy Facebooka pokazujące piękne zdjęcia z sesji ślubnej będą tylko zachętą do wejścia na stronę www fotografa. Na ich podstawie nie dokonuj jednak wyboru. Zaparz herbatę i w ciszy, spokoju zapoznaj się szczegółowo z reportażami ślubnymi wyselekcjonowanych fotografów. Trzy fotoreportaże powinny wystarczyć do oceny fotografa, ale nie zaszkodzi przestudiować ich nieco więcej. Zapraszam do obejrzenia reportaży ślubnych Vasco Images: https://vascoimages.pl/reportaz-slubny