Pytania do fotografa ślubnego

Głównym czynnikiem wyboru fotografa na ślub są oczywiście jego zdjęcia. Ciekawe, różnorodne, kolorowe i pełne emocji zdjęcia skłaniają przyszłe pary młode do skontaktowania się z fotografem. W pierwszej wiadomości nie może zabraknąć dwóch najważniejszych pytań do fotografa ślubnego: o wolny termin i ofertę cenową. W ofercie znajdziecie wiele kluczowych informacji dotyczących zakresu i ceny usługi. Z czasem jednak mogą Wam się nasuwać pytania dotyczące szczegółów współpracy. Warto je zadać fotografowi, zanim podpiszecie umowę. Poniżej zamieszczam listę 25 ważnych pytań do fotografa ślubnego. Na większość z nich na pewno znajdziecie odpowiedź na stronie fotografa, w jego ofercie lub umowie. Z pewnością jednak doszukacie się kilku istotnych pytań, które mogą nie przyjść Wam do głowy na spotkaniu z fotografem ślubnym.

Pytania dotyczące oferty ślubnej

1. Jak długo jesteś z nami w dniu ślubu?

W dniu ślubu towarzyszę Wam właściwie przez cały dzień (od 10 do 12h). Zdjęcia zaczynam od przygotowań, mniej więcej 2,5 godziny przed uroczystością. Przygotowania do ślubu są bardzo ważnym elementem historii, dlatego nie można ich pominąć. To piękny wstęp do pięknej opowieści. Reportaż ślubny kończę o godz. 0:30 tuż po oczepinach. Do tego czasu mam już wystarczająco dużo ujęć z przyjęcia.

W 95% przypadków 12h zdjęć jest w pełni wystarczające. Czasami zdarza się, że przygotowania do ślubu zaczynają się bardzo wcześnie albo oczepiny mocno się opóźniają. Oczywiście mogę uwieczniać Was nieco dłużej, nawet przez 14h. Każda dodatkowo godzina wykraczająca poza standardowe 12h jest jednak dodatkowo płatna. Cena podana jest w umowie.

2. Czy dojazd jest dodatkowo płatny?

Oferta, którą otrzymacie ode mnie w pdf na maila, uwzględnia koszty dojazdu na ślub, niezależnie czy bawicie w Warszawie, w górach czy nad morzem. Mam świadomość, że nikt nie lubi dowiadywać się o dodatkowych kosztach, takich jak dojazd, zapisanych małym druczkiem na końcu oferty.

Pytania do fotografa ślubnego

3. Ile otrzymamy fotografii i w jakiej formie?

Pomimo że w ofercie podana jest liczba fotografii, które otrzymacie w ramach usługi, pytanie wcale nie jest bezzasadne. W ofercie bowiem zapisana jest wartość minimalna. Z całodniowego reportażu ślubnego otrzymacie ode mnie co najmniej 350 wyselekcjonowanych i poddanych obróbce graficznej fotografii. Podaję wartość „minimum”, bo nie limituję liczby oddanych zdjęć. Otrzymacie wszystkie dobre, wartościowe kadry. Zwykle ta liczba oscyluje w okolicach 400-450 sztuk. Na pewno żadne zdjęcie warte pokazania nie zostanie pominięte.

Kiedy skończę szykować dla Was zdjęcia, otrzymacie od mnie radosnego maila. W wiadomości oprócz linków: do pokazu zdjęć (to będzie Wasz pierwszy kontakt z fotografiami) i galerii online, znajdziecie link do ściągnięcia wszystkich zdjęć ślubnych w pełnej rozdzielczości. Dla miłośników estetycznych nośników danych istnieje możliwość zamówienia (za dodatkową opłatą) imiennego drewnianego pendrive’a, na który wgram wszystkie Wasze zdjęcia i slideshow.

4. Jak długo trzeba czekać na zdjęcia?

Pierwszych klika zdjęć wysyłam Wam bardzo szybko, w ciągu 2-3 dni od ślubu. Możecie się nimi pochwalić przed rodziną i znajomymi. Na pozostałe fotografie trzeba uzbroić się w cierpliwość. Wiem, nie jest to łatwe. Każdy ślub jest dla mnie najważniejszy na świecie, każdemu poświęcam dużo czasu. Wszystko musi być dopracowane w 100%. Zdjęcia ze ślubu przekazuję w ciągu 16 tygodni od uroczystości, a zdjęcia z sesji najpóźniej po 4 tygodniach. Oczywiście staram się oddać zdjęcia znacznie wcześniej niż wynosi deadline. Jeśli Wasz ślub przypada zimą lub wiosną, fotografie ślubne będą gotowe znacznie szybciej, w ciągu 30 dni.

Pytania do fotografa ślubnego

5. Co to jest fotoksiążka?

Zdjęcia w formie cyfrowej prezentują się pięknie na ekranie monitora, ale niestety… brakuje im duszy. Może jestem nieco staroświecki, ale uważam, że Wasze zdjęcia zdecydowanie lepiej prezentują się w starannie wyedytowanym i elegancko oprawionym albumie. Długo szukałem na rynku fotoksiążek, które w pełni zaspokoiłyby moje oczekiwania. W Krukbookach zakochałem się od pierwszego wejrzenia. Żywe kolory, przyjemny w dotyku papier i naturalna oprawa z płótna spowodują, że podobnie jak ja, oszalejecie na ich punkcie. Album projektuję według własnej koncepcji. Następnie przesyłam Wam projekt, w którym możecie dokonać ewentualnych poprawek. Taki model najlepiej się sprawdza. Przykładowy projekt znajdziecie tutaj: bit.ly/emma-krzysiek

6. Czy potrzebujesz noclegu w dniu ślubu?

Jeśli uroczystości odbywa się w odległości większej niż 100 km od Warszawy, będę wdzięczny za rezerwację noclegu. Długa nocna podróż po 12h reportażu jest trudna i niebezpieczna. Zdecydowanie wolę nie podejmować ryzyka zaśnięcia za kierownicą.

7. Czy spotykamy się przed ślubem?

Tak, oczywiście. Bardzo chętnie spotkam się z Wami przy dobrej kawie i porozmawiam o ślubie i zdjęciach. Rozmowa pomaga zbudować zaufanie, zmniejszyć dystans. Jak trochę się poznamy, będziecie swobodniej czuli się w mojej obecności w dniu uroczystości. Zapraszam do kawiarni Moko-tuff przy Metrze Racławicka w Warszawie. Jeśli spotkanie na żywo nie jest możliwe, nic straconego. Jest przecież taki piękny wynalazek jak Skype, Zoom czy Google Meet.

Pytania do fotografa ślubnego

Umowa z fotografem - najczęstsze pytania

8. Jak wygląda u Ciebie rezerwacja terminu?

Rezerwacja terminu następuje po podpisaniu umowy i wpłacenia zadatku w wysokości 30% ceny reportażu ślubnego. Bez obaw, umowa jest napisana prosto i czytelnie. Czyta się jak najlepszy bestseller.

9. Gdzie będą publikowane zdjęcia z naszego ślubu?

Możliwość publikacji zdjęć jest niezwykle ważna dla każdego fotografa. Najistotniejszą przestrzenią, gdzie pokazuję zdjęcia, jest moja strona www. Oglądając reportaże ślubne, przyszłe panny młode poznają mój warsztat i styl. To na podstawie zdjęć na stronie www dokonują wyboru fotografa na swój ślub. Drugą ważną przestrzenią są media społecznościowe, zwłaszcza Instagram. Z każdego ślubu staram się wrzucić na IG i FB jedno, maksymalnie dwa zdjęcia.

10. Czy masz plan awaryjny na wypadek choroby?

To jedno z ważniejszych pytań do fotografa ślubnego. W życiu zdarzają się różne sytuacje losowe. Najczęstszą przyczyną niemożności wykonania przez fotografa reportażu ślubnego jest choroba bądź poważna kontuzja. W umowie znajduje się zapis na wypadek takiej sytuacji. Plan awaryjny opiera się na znalezieniu godnego zastępstwa. Zapewniam, że zrobię wszystko co w mojej mocy, aby Wasz ślub sfotografował nie mniej dobry fotograf jak Vasco Images. W sytuacji awaryjnej wszyscy topowi fotografowie natychmiast zostaną poinformowani o problemie. Branża jest bardzo zgrana. Nie ma topowego fotografa ślubnego w Warszawie, którego nie znałbym osobiście. Oczywiście tak poważna zmiana wymaga zgody pary młodej. Dotychczas nie doświadczyłem takiej kryzysowej sytuacji, ale niestety nie da jej się wykluczyć w przyszłości.

Pytania do fotografa ślubnego

11. Jak zabezpieczasz zdjęcia przed ich utratą?

Zapewnienie bezpieczeństwa zdjęć jest jednym z najważniejszych zadań fotografa ślubnego. Wierzcie mi, nie raz zdarzyło mi się wykonywać sesje ślubne parom, które nigdy nie dostały zdjęć od swojego fotografa z powodu ich utraty. Takie sytuacje nie mają prawa się zdarzyć! Wasze zdjęcia zabezpieczam już w momencie ich wykonywania. Każda fotografia zapisywana jest na dwie karty pamięci. Pierwszą moją czynnością po powrocie do domu jest zgranie Waszych fotografii na dwa niezależne dyski i wgranie ich do tzw. chmury. Oczywiście towarzyszy temu kontrola, czy na pewno wszystkie zdjęcia, ze wszystkich kart zostały skopiowane do komputera.

12. Czy posiadasz licencję z kurii na fotografowanie ceremonii w kościele?

Każdy profesjonalny fotograf ślubny ma zapis w umowie, że posiada licencję z kurii. Teoretycznie fotografowanie bez tego dokumentu nie jest możliwe. Wiele par po przeczytaniu draftu umowy jest zaskoczonych, że taka licencja jest wydawana i potrzebna. Częściej pada zatem pytanie: „co to jest ta licencja?”

Czas na pytania o zdjęcia ślubne

13. Jak pracujesz w dniu ślubu?

Zdjęcia zaczynam od przygotowań ślubnych mniej więcej trzy godziny przed ceremonią ślubną. Zwykle fotografia przygotowań skupiona jest wokół panny młodej. Wykonuję zdjęcia detalom ślubnym, podczas makijażu, zakładania sukienki, pierwszego spotkania i błogosławieństwa. Oczywiście uwieczniam też wiele momentów, które dzieją się pomiędzy tymi wydarzeniami. Podczas ceremonii ślubnej staram się uchwycić jak najwięcej Waszych emocji, zwłaszcza podczas momentu zaślubin. Staram się zostawać z Wami do końca życzeń, gdyż z doświadczenia wiem, że najbardziej szaleni goście ustawiają się na końcu kolejki. Na przyjęciu weselnym fotografuję nieustannie do oczepin. Zdjęcia szalonej zabawy na parkiecie to moja specjalność. Na krótką piętnastominutową sesję ślubną oraz zdjęcia z najbliższymi zapraszam Was jeszcze przed pierwszym tańcem. Podczas zdjęć staram się nie rzucać w oczy i nie aranżować sytuacji. Skupiam się na uwiecznianiu emocji i ulotnych momentów, których podczas Waszej uroczystości z pewnością nie zabraknie.

Pytania do fotografa ślubnego

14. Czy możemy zobaczyć pełną galerię zdjęć ze ślubu?

Na stronie Vasco Images znajdziecie wiele reportaży ślubnych składających się z ponad setki zdjęć. Łącznie z sesjami jest ich do obejrzenia około 4000! Oczywiście reportaże ślubne zawierają tylko część fotografii przygotowanych dla pary młodej. Pełne galerie liczą ok. 400 fotografii. Jak najbardziej mogę Wam udostępnić linki do galerii. Po przejrzeniu całego gotowego materiału zdjęciowego będziecie jeszcze lepiej zorientowani, czego spodziewać się po moich zdjęciach.

15. Czy wykonujesz zdjęcia grupowe?

Pytanie jest bardzo zasadne, gdyż na stronie nie znajdziecie wiele przykładów zdjęć grupowych. Nie tylko je wykonuję, ale też gorąco Was zachęcam, żeby poświęcić kilka minut na początku wesela i wykonać zdjęcia z najbliższymi. Zwłaszcza rodzice i dziadkowie docenią ten gest. Zdjęcie pary młodej z rodziną w ramce często stanowi cenną dekorację i pamiątkę w mieszkaniu.

16. Czy oddajesz zdjęcia zarówno kolorowe jak i czarno-białe?

Świetne pytanie. Na mojej stronie znajdziecie zarówno reportaże, w których kolorowe zdjęcia mieszają się z czarno-białymi, ale też realizacje składające się wyłącznie z kolorowych fotografii. Czuję duży sentyment do fotografii czarno-białej, niemniej od dwóch-trzech lat staram się oddawać wyłącznie kolorowe zdjęcia. Świat jest piękny i kolorowy i jestem pewien, że właśnie takich fotografii ode mnie oczekujecie. Wpisy na blogu, w których widnieją czarno-białe zdjęcia są nieco starsze. Jestem nieco sentymentalny, dlatego pozostawiam je bez zmian.

17. Czy zawsze wykonujesz sesję w dniu ślubu?

Tak, krótką sesję staram się wykonywać podczas każdego ślubu. Wasz wygląd i emocje są tego dnia wyjątkowe, nie do powtórzenia, dlatego warto zrobić zdjęcia portretowe również wtedy, kiedy jesteśmy umówieni na sesję w innym dniu. Zdjęcia trwają około 15-20 minut. Sesję w dniu ślubu potraktujcie jak chwilę odskoczni, wyciszenia. To jedyny czas w dniu ślubu, który możecie spędzić razem, we dwoje. Cieszcie się swoim szczęściem, a ja będę je uwieczniał na fotografiach. Zdjęcia wykonuję najczęściej podczas przyjęcia weselnego po pierwszym posiłku. Goście nie odczują Waszej chwilowej nieobecności, a wieczorna pora zapewni przyjemne, delikatne światło.

Pytania do fotografa ślubnego

18. Czy sesja narzeczeńska to dobry pomysł?

Sesja narzeczeńska obok reportażu ślubnego jest tym, co Vasco Images lubi najbardziej. Sesja jest wspaniałym doświadczeniem, które owocuje pięknymi zdjęciami. Moim zdaniem powinna być “must have” każdej zaręczonej pary. Czemu więc nie wszyscy się na nią decydują? Hmmm… Często słyszę głosy: “Jesteśmy niefotogeniczni, nie lubimy pozować, aparat nas krępuje”. Aj tam! Dajcie mi szansę. Zaufajcie mi, zrobię Wam superową sesję. O sesji narzeczeńskiej napisałem cały długi artykuł, który znajdziecie w poradniku. Ostrzegam, że po przeczytaniu publikacji zapalicie się do zdjęć. Ku przestrodze. Klikacie: vascoimages.pl/sesja-narzeczenska i niebawem widzimy się na sesji narzeczeńskiej.

19. Czy warto umówić się na sesję ślubną w innym dniu?

Jeśli krótka sesja w dniu ślubu jest dla Was niewystarczająca, warto pomyśleć o sesji w innym dniu. Ma ona dwie duże atuty. Po pierwsze nie ogranicza nas czas. Na zdjęcia mamy dwie i pół godziny a nie piętnaście minut, jak w dniu ślubu. Po drugie możemy spotkać się, gdzie tylko chcecie: w górach, w domku nad jeziorem czy wśród szklanych wieżowców ruchliwego miejsca. Nie musimy ograniczać się tylko do terenu naszego kraju! Jest tyle pięknych i niezwykłych miejsc: islandzkie pustkowia, norweskie klify, włoskie miasteczka czy zielone wzgórza Madery. Ogranicza nas tylko wyobraźnia. Należy jednak pamiętać, że sesja to spore przedsięwzięcie i wymaga zaangażowania. Jeśli o wszystko zadbamy, tym lepsze wyjdą zdjęcia.

20. Możesz nam podpowiedzieć fajne miejsca na sesję zdjęciową?

W całej moje karierze fotograficznej na palcach jednej ręki mogę policzyć pary, które zaproponowały miejsce na sesję zdjęciową. Zwykle pada pytanie: „Michale, masz pomysł, gdzie moglibyśmy umówić się na sesję?” Jasne, że tak. Odkąd zająłem się fotografią ślubną ciągle wyszukuję fajnych miejsc na zdjęcia. Powstała już całkiem bogata lista. Udostępniam Wam stronę, na której wypisałem wszystkie miejsca w Warszawie i okolicach, gdzie chciałbym zrobić sesję oraz wszystkie sprawdzone miejsca, w których robiłem już zdjęcia. Są przykładowe zdjęcia, linki, mapki. Na pewno znajdziecie miejsce, które Wam najbardziej odpowiada.

Pytania do fotografa ślubnego

I jeszcze kilka ogólnych pytań do fotografa ślubnego

21. Jakie masz doświadczenie w fotografii ślubnej?

Moja przygoda rozpoczęła się na dobre w 2004 r, kiedy rozpocząłem studia fotograficzne w Warszawskiej Szkole Fotografii. Zajęcia u boku najlepszych z najlepszych ukształtowały mój fotograficzny warsztat, nauczyły patrzenia  i otwartości na świat. Markę Vasco Images powołałem do życia w 2013 r. W 2016 r. zająłem się wyłącznie fotografią ślubną. Każdego roku fotografuję ponad trzydzieści ślubów. Bogate doświadczenie jest bardzo przydatne podczas wykonywania zdjęć. Wiem, jak ustawić się w różnych sytuacjach, jak fotografować tańce w ciemnej sali, potrafię szybko zareagować na niespodziewane zdarzenia, które mają miejsce podczas każdej uroczystości. Wiem też, jakie rozwiązania związane z organizacją ślubu sprawdzają się lepiej, a które gorzej, dzięki czemu mogę przekazywać parom mnóstwo praktycznej wiedzy, jak zaplanować i fajnie spędzić dzień ślubu. Doświadczeniami dzielę się przekazując parom autorski ebook „Poradnik ślubny”.

22. Czy znasz miejsce, w którym odbędzie się nasze wesele?

Bardzo prawdopodobne, że odpowiem „tak” na Wasze pytanie. Niewiele zostało atrakcyjnych miejsc na wesele w województwie mazowieckim, w których jeszcze nie fotografowałem. Chętnie pokażę Wam galerie zdjęć z poprzednich uroczystości, które odbyły się w miejscu Waszego przyjęcia. Będziecie mieli lepszy ogląd, czego się po mnie spodziewać. Często zadajecie mi też pytanie, czy chciałbym wcześniej zobaczyć miejsce uroczystości. Nie jest to konieczne. Nie potrzebuję wcześniejszych oględzin miejsca. Wystarczy mu rzut oka na lokal i okolice w dniu ślubu.

Pytania do fotografa ślubnego

23. Jakiego sprzętu fotograficznego używasz?

To pytanie zdecydowanie częściej (jeśli nie wyłącznie) pada z ust przyszłych panów młodych, zainteresowanych bardziej aspektami technicznymi. W dniu ślubu pracuję na dwóch aparatach Canon R6 z obiektywami Canon L 50mm f1.2 i Canon L 35mm f1.4 (podpinam też 24mm podczas szalonej zabawy i 85mm w dużych kościołach i do fotografowania gości przy stole). Aparaty montuję do specjalnych szelek, dzięki czemu tak samo łatwo sięgam po jeden aparat jak i po drugi. Z flesza korzystam wyłącznie podczas fotografowania wesela. Do oświetlenia tańczących na parkiecie gości często korzystam z zewnętrznych lamp montowanych na statywach.

24. Jak ubierasz się na ślub?

Preferuję styl casual. Staram się łączyć elegancję ze sportową wygodą niezbędną podczas wielogodzinnego fotografowania. Możecie spodziewać się mnie w eleganckiej koszuli i z charakterystyczną drewnianą muchą. Marynarkę zakładam podczas ceremonii ślubnej w kościele. Dobry fotograf musi się dobrze prezentować. Zdecydowanie najbardziej sportowo wyglądają stopy. Podczas zdjęć nie mogę sobie pozwolić na sztywne pantofle. Lepiej sprawdzają się diabelnie wygodne Geox-y. Korzystam z modeli z lekką nutką elegancji w stylistyce.

25. Skąd wzięła się nazwa Vasco Images?

Zaskakująco częste pytanie. Długo nie mogłem wymyślić odpowiedniej, atrakcyjnej nazwy mojej marki. Pamiętam, że zarwałem noc a moja mała Majka, jak na złość, bardzo wcześnie wstała. Huśtałem ją na pustym jeszcze placu zabaw i nagle samo przyszło: „Vasco”. Trochę jak Vasco da Gama, jeden z najsłynniejszych żeglarzy. Fajnie, kojarzy się z podróżami. Vasco Pictures, Vasco Studio? Nie. Vasco Images! To jest to, podoba mi się. I tak już zostało.