Jak wybrać fotografa ślubnego

Po kilku dniach od ślubu kwiaty więdną, a sukienka trafia do szafy. Tym co zostaje z Wami najdłużej, na całe życie, są zdjęcia ślubne. Pamięć ludzka jest niestety ulotna i z czasem obrazy z Waszego wielkiego dnia się zamazują. Oczywiście te w głowie. Zdjęcia ślubne oglądane na ekranie monitora czy w albumie nigdy nie stracą swojego blasku. Do fotografii będziecie wracać na spotkaniach rodzinnych, z przyjaciółmi i w rocznicę ślubu. Będziecie pokazywać je dzieciom i wnukom. Zdjęcia ślubne nie są więc tylko dodatkiem do ślubu. To inwestycja. Sparafrazuję słowa Laski, syna króla sedesów (bohatera filmu „Chłopaki nie płaczą”). Musicie sobie zadać jedno cholernie, ale to cholernie ważne pytanie: czy pragniecie pięknych zdjęć ze swojego ślubu? Jeśli tak, do wykonania jest praca domowa, czyli znalezienie artysty, który stworzy dla Was wspaniałą fotograficzną pamiątkę. Jak wybrać najlepszego fotografa ślubnego? Przejdźmy wspólnie przez ten proces krok po kroku.

Zrobienie dobrych zdjęć ślubnych to trudna sztuka

Zdjęcia ślubne to bardzo specyficzna dziedzina. Każdy może zrobić fotografie, bo przecież smartfon zawsze jest w pobliżu. Czynność ta nie wymaga wiedzy, żadnego przygotowania. Wystarczy nacisnąć przycisk i voila. Świadomość, że zrobienie zdjęcia jest banalnie prosta, może skłaniać Was do… przyoszczędzenia na fotografie ślubnym i wybrania kogoś z rodziny lub znajomych. Nie idźcie tą drogą. Zdjęć ślubnych nie da się powtórzyć. Pozwólcie bawić się cioci Grażynie i wujkowi Januszowi, a zrobienie reportażu ślubnego pozostawcie profesjonalnemu fotografowi ślubnemu. Z pięknych fotografii będziecie cieszyć się przez całe życie a o wydatku na usługę szybko zapomnicie.

Jak wybrać fotografa ślubnego, tego jednego spośród tysięcy

Znalezienie najlepszego fotografa na ślub i wesele wymaga od Was poświęcenia energii i czasu. Ale spokojnie, mam dobre wieści. Szeroko zakrojone badania wykazały, że 92% kobiet uważa, że zadanie dotyczące wyboru najlepszego fotografa ślubnego jest przyjemne, nie mniej niż wybór sukni ślubnej.

Prawdopodobnie wybraliście już miejsce na przyjęcie weselne. Macie więc już trochę doświadczenia w poszukiwaniu niezbędnych elementów do ślubnej układanki. Puzzli z lokalem weselnym jest jednak znacznie mniej od tych z fotografem ślubnym. Na popularnym portalu Wesele z Klasą możecie znaleźć 870 fotografów ślubnych w mazowieckim i 5270 w całej Polsce. Sporo! Te liczby mogą przyprawić o zawrót głowy i sugerować, że wybór fotografa ślubnego jest ciężką misją poszukiwawczą. Bez kłopotu znajdziecie fotografa chętnego do uwiecznienia Waszej uroczystości, ale Wy przecież szukacie najlepszego z najlepszych. Poziom oferowanych usług jest bardzo zróżnicowany: od przysłowiowych Grażyn i Januszy do profesjonalistów z najwyższej półki. Widełki cenowe również są znaczące: od 1000 zł do nawet 10000 zł.

Jak wybrać fotografa ślubnego

Budżet na fotografa ślubnego

Przed rozpoczęciem wyboru fotografa ślubnego warto przemyśleć budżet na usługę. Wysokiej jakości fotografia ślubna nie jest czymś, na czym można skąpić.  Jestem zdania, że lepiej jest kupować mniej, ale za to produkty wyższej jakości. Podobnie jest z fotografią. Jak już decydujecie się na usługę, warto skusić się na zdjęcia topowego fotografa ślubnego. Mam świadomość, że koszt profesjonalnego reportażu ślubnego jest wysoki. Może niekiedy przewyższać planowany budżet na usługę. Warto dobrze przemyśleć listę ślubnych wydatków. Z pewnych pozycji można przecież zrezygnować, a na inne przeznaczyć więcej środków.

Możecie zapewnić gościom wiele kosztownych atrakcji weselnych, ale czy rzeczywiście wszystkie są niezbędne? Największą atrakcją na weselu jesteście przecież Wy i Wasi goście. Trzyminutowy pokaz sztucznych ogni może kosztować tyle co 400 pięknych zdjęć profesjonalnego fotografa z całego dnia ślubu! Do ślubu możecie pojechać własnym autem, niekoniecznie wehikułem w stylu retro. Kwiaty i lampiony w kościele często są niedostrzegane przez zgromadzonych. Ich oczy będą skierowane w Waszą stronę. Nadmiar jedzenia znacząco podnosi tzw. cenę za talerzyk. Nie przypominam sobie sytuacji, kiedy goście głodowali podczas przyjęcia. Może lepiej zrezygnować z przystawek, wiejskiego stołu, fontanny czekoladowej, czy ciepłych posiłków co dwie godziny. Wyjdzie taniej i zdrowiej.

Nie ma cudów. Usługi topowego fotografa ślubnego to niemały wydatek. Całodniowy reportaż ślubny (bez dodatkowych sesji zdjęciowych i albumów) to koszt w granicach 4500-6000 zł. Pary młode rozpoczynające proces wyboru fotografa na ślub i wesele mogą być zaskoczone tak wysokimi stawkami za usługę. Pamiętajcie jednak, że praca fotografa ślubnego nie kończy się w dniu Waszego ślubu. Sfotografowanie uroczystości jest pierwszym etapem większego procesu. Kolejnymi zadaniami fotografa są: backup wszystkich zdjęć, selekcja materiału, obróbka wybranych fotografii, utworzenie galerii zdjęć, zaprojektowanie albumu. Wykonanie reportażu ślubnego od A do Z zajmuje fotografowi ok. 40h.

Jak wybrać fotografa ślubnego

Gdzie szukać fotografa ślubnego?

W sieci znajdziecie tysiące fotografów ślubnych, ale tylko nieliczni są fachowcami z najwyższej półki. Waszym zadaniem jest odnalezienie tych perełek. Szybko zorientujecie się, że Ci najbardziej widoczni w internecie fotografowie, niekoniecznie są tymi najlepszymi. Dlatego wybór fotografa ślubnego wymaga czasu i cierpliwości. Nie ma jednej skutecznej drogi do osiągnięcia sukcesu. Popytajcie znajomych, którzy niedawno zmienili stan cywilny, czy byli zadowoleni ze swojego fotografa. Odwiedźcie wujka Google i przejrzyjcie jego propozycje. Skorzystajcie z potęgi mediów społecznościowych: Instagram’a czy Facebook’a. Możecie też rzucić okiem na portale ślubne z rozbudowanymi katalogami firm. Jak je znaleźć? Zwykle na pytanie zadane w Google, jak wybrać fotografa ślubnego, na pierwszych pozycjach wyświetlają się największe i najlepiej wypozycjonowane portale ślubne.

Jak wybrać fotografa na ślub? Spytajcie Google

Wujek Google chętnie odpowie na pytanie, jak wybrać fotografa ślubnego. Otwórzcie wyszukiwarkę Google i wpiszcie frazę „fotograf ślubny + miasto”. Warto zapoznać się nie tylko z pierwszą stroną wyników wyszukiwania, ale także drugą i trzecią. Na szczycie zwykle widnieją wielkie komercyjne portale ślubne, a nie witryny fotografów ślubnych. Często Ci lepsi fotografowie pokazywani są na dalszych pozycjach. Zamiast hasła „fotograf ślubny” możecie spróbować innej kombinacji: fotografia ślubna, zdjęcia ślubne, reportaż ślubny, choć często wyniki wyszukiwania na te frazy są zbliżone.

Prawdopodobnie macie już wybrane miejsce, w którym odbędzie się przyjęcie weselne. Większość fotografów ślubnych pokazuje na swoich stronach pełne reportaże ślubne składające się z około setki zdjęć. Możecie łatwo je znaleźć przez wyszukiwarkę Google. Wpiszcie: „wesele lub ślub + Wasza sala weselna”. Powinny wyświetlić się wpisy blogowe fotografów. Obejrzyjcie reportaże i oceńcie, jak fotograf poradził sobie z uwiecznianiem: zabawy tanecznej, pierwszego tańca pary młodej, rozmów za stołami. Czy dobrze wykorzystał malowniczy ogród w miejscu przyjęcia i zrobił parze młodej piękne zdjęcia portretowe? Jeśli ocena jest pozytywna, macie już pierwszego kandydata na Waszego fotografa ślubnego.

Jak wybrać fotografa ślubnego
Jak wybrać fotografa ślubnego

Szukając fotografa ślubnego skorzystajcie z poleceń

Jesteście młodzi i zapewne często bywacie na weselach. Podpytajcie przyjaciół o ich doświadczenia z fotografem ślubnym. Czy współpraca przebiegała wzorowo? Jak wybrali fotografa ślubnego? Poproście o udostępnienie zdjęć ze ślubu. Jeśli wykonany dla Waszych znajomych reportaż ślubny Was zachwyci, jest niemal pewne, że fotograf równie dobrze spisze się na Waszym ślubie i weselu. Możecie też skorzystać z poleceń na grupach FB. Grup o tematyce ślubnej jest całkiem sporo. Zrzeszają one tysiące dziewczyn, będących zarówno przed, jak i po ślubie. Chętnie pomogą Wam w przygotowaniach do ślubu.

Fotografa wybieranie na Instagramie

Czy znacie jakieś dziewczyny, które nie mają Instagrama? To zdecydowanie najpopularniejsza „społecznościówka” wśród kobiet. Na pytanie, jak wybrać fotografa ślubnego, odpowiedź wielu dziewczyn będzie klarowna i zdecydowana: “Na Instagramie!” Platforma z pięknymi, dobrze wyeksponowanymi zdjęciami wydaje się świetnym sposobem na znalezienie fotografa. Możecie podpatrzeć zdjęcia ślubne znajomych, oglądać fotografie z oznaczeniem Waszej sali weselnej, korzystać z najpopularniejszych ślubnych hasztagów. Możliwości jest bardzo dużo.

Nie dokonujcie wyboru fotografa ślubnego wyłącznie na podstawie ładnego profilu fotografa na Instagramie czy Facebook’u. Zwykle do mediów społecznościowych wrzucane są pojedyncze piękne zdjęcia z sesji ślubnych. Powód? Są one najbardziej lajkolubne. W mediach społecznościowych rzadko pojawiają się fotografie z przygotowań, z zabawy weselnej, a znalezienie zdjęcia z ceremonii w kościele graniczy z cudem. Instagram nie jest miejscem, gdzie obejrzycie cały reportaż, który najlepiej obrazuje warsztat i styl fotografa. Zaprezentowany jest jedynie niewielki wycinek twórczości fotografów, taki tam „the best of”. Wiecie więc, jak nie wybierać fotografa ślubnego. Z pewnością nie na podstawie zdjęć ze stylizowanych sesji ślubnych. Instagrama i Facebook’a potraktujcie jako punkt zaczepienia. Jeśli któryś fotograf wpadnie Wam w oko, przejdźcie na jego stronę internetową i obejrzyjcie obszerne reportaże z uroczystości.

Portale ślubne i katalogi firm - plusy i minusy

Szukając fotografa ślubnego w wyszukiwarce Google, na pewno zetkniecie się nie tylko z portfolio fotografów, ale też z dużymi portalami ślubnymi. W Polsce wiodą prym portale: Wesele z Klasą i Wedding. Na ich stronach można znaleźć rozbudowane katalogi firm różnych usługodawców ślubnych. Wydaje się to świetnym sposobem na wybranie najlepszego fotografa na Wasz ślub. W jednym miejscu znajdziecie setki ofert ślubnych, ze zdjęciami, cennikami. Proste? Oczywiście, wszystko podane jest na tacy w przystępny i estetyczny sposób. Minusy? Portale nie chwalą się faktem, że firmy znajdujące się w katalogach na szczycie, słono płacą portalom za taką usługę. Będę brutalny. Nie liczy się tu jakość, tylko hajs. Dlatego Ci najlepsi, najbardziej rozchwytywani fotografowie nie promują się na portalach ślubnych. Nie muszą. Trudno będzie Wam znaleźć te perełki, o których wspominałem w początkowym fragmencie artykułu.

Jak wybrać fotografa ślubnego

Reportaże kluczem w wyborze fotografa ślubnego

Najważniejszym etapem w procesie wyboru fotografa ślubnego, jest dokładne zapoznanie się z portfolio. Obejrzenie kilku reportaży ślubnych jest najlepszym sposobem do poznania stylu i warsztatu fotografa. Pojedyncze piękne fotografie par na tle zachodzącego słońca nie pokazują, jak prezentuje się końcowe dzieło. Wykonanie sesji ślubnej jest o niebo prostszym zadaniem niż zrealizowanie dobrego całodziennego reportażu. Odnajdźcie na stronach fotografów historie ślubne i przestudiujcie zdjęcie po zdjęciu, jak została uwieczniona cała uroczystość. Dobre zdjęcia ślubne sprawią, że zatrzymacie się na nich na dłużej, uśmiechniecie się, może nawet wzruszycie. Najwyższej klasy fotograf ślubny potrafi uchwycić mnóstwo pięknych momentów i emocji ludzi, oddać atmosferę dnia. Nie wystarczy, że reportaże będą Wam się podobać. One muszą Was totalnie zauroczyć! Jeśli fotograf potrafi zachwycić Was zdjęciami ślubnymi obcych ludzi z obcego Wam miejsca, co to się będzie działo, jak przekaże Wam fotografie z Waszego ślubu.

Kiedy już traficie na fotografa, którego zdjęcia do Was przemawiają, nie zwlekajcie, pytajcie o dostępność w terminie Waszego ślubu. Nie odkładajcie wyboru fotografa ślubnego na ostatnią chwilę. Ci najlepsi mają zarezerwowany cały sezon kilka miesięcy przed jego rozpoczęciem.

Jak wybrać fotografa ślubnego

Zalety wyboru dobrego lokalnego fotografa ślubnego

Absolutnie nie ma konieczności wyboru fotografa ślubnego z okolic miejsca, gdzie planujecie ślub. Możecie zatrudnić fotografa z najodleglejszego zakątka globu. Skorzystanie z usług lokalnego fotografa ma jednak kilka zalet:

  • Cena usługi reportażu nie jest zwiększona o koszty dojazdu
  • Większe bezpieczeństwo. Dojazd wiąże się z niewielkim ryzykiem nie dotarcia fotografa na czas. Samochód może przecież się popsuć na trasie, a samolot mieć opóźniony wylot.
  • Odpada problem z dojazdem fotografa na sesją zdjęciową w innym dniu niż ślub.
  • Lokalny fotograf zna okolice i może zaproponować Wam sprawdzone miejsca na sesję narzeczeńską i ślubną
  • Masz możliwość spotkania się na żywo przed ślubem

Dodatkowe atuty fotografa: doświadczenie i referencje

Fotografia to dość szeroko branża. Zrzesza wielu fotografów, którzy specjalizują się w różnych dziedzinach. Nawet najlepszy fotograf mody może nie odnaleźć się na weselu, gdzie panują diametralnie inne warunki niż w studio. Potrzebujecie fotografa specjalizującego się w fotografowaniu ślubów. Doświadczenie zdobyte podczas dokumentowania wielu uroczystości jest bezcenne. Doświadczony fotograf ślubny wie, jak się ustawić, aby uzyskać świetne zdjęcia. Zna przebieg dnia, różnorakie tradycje i zwyczaje. Doskonale wie, jak ustawić czas i przysłonę w aparacie podczas wyjścia z kościoła, podania tortu, zdjęć z zimnymi ogniami. Reportaż ślubny to praca w trudnych warunkach. Im więcej fotograf uwieczni ślubów, tym mniej nieoczekiwanych sytuacji jest w stanie go zaskoczyć.

Ocena współpracy z fotografem przez pary młode może być bardzo pomocna w procesie wyboru najlepszego fachowca. Najlepszymi miejscami w sieci, gdzie można wystawić „laurkę fotografowi ślubnemu, są Google i Facebook. Czytając referencje, możecie dowiedzieć się wielu cennych informacji o stylu pracy fotografa, jego relacji z parą młodą i oczywiście o końcowym dziele – zdjęciach ślubnych. Być może to właśnie pozytywne oceny okażą się najbardziej pomocne przy wyborze fotografa ślubnego.

Jak wybrać fotografa ślubnego

Czas na spotkanie – nadajecie na tych samych falach?

Świetne portfolio to nie jedyny czynnik, który należy wziąć pod uwagę podczas wyboru fotografa na ślub i wesele. Fotograf będzie blisko Was w najważniejszym dniu Waszego życia. Powinniście czuć się komfortowo w jego towarzystwie. Warto zawczasu spotkać się w kawiarni, porozmawiać poznać się. Fotografowie ślubni to otwarci ludzie, więc prawdopodobnie szybko złapiecie wspólny język, a współpraca będzie przebiegać wzorcowo. Jeśli jednak rozmowa nie będzie się kleić, a liczba ślubnych tematów, na które macie inne spojrzenie, okaże się liczna, może to zwiastować późniejsze problemy. Osobowość fotografa powinna być Wam bliska.

Spotkanie to znakomity test, czy nadajecie na tych samych falach z fotografem. Rozmowa o zdjęciach, ślubie, ofercie i umowie owszem jest istotna, ale jeszcze ważniejsze jest wzajemne poznanie. Alternatywnym testem jest sesja narzeczeńska. Podczas zdjęć narzeczeńskich poznajecie styl pracy fotografa. Czy ma pomysły i wizję? Czy potrafi stworzyć miłą atmosferę? Jak sobie radzi z Waszym skrępowaniem przed obiektywem? Jeśli sesja narzeczeńska okaże się przyjemnym i owocnym doświadczeniem, możecie być niemal pewni, że nie inaczej będzie na Waszym ślubie.

Umowa przypieczętowuje wybór fotografa ślubnego

Znaleźliście fotografa, którego zdjęcie ślubne Was zachwycają. Spotkaliście się i fotograf Was oczarował. Nadszedł czas przypieczętować wybór i podpisać umowę. Dokument ten precyzyjnie opisuje zobowiązania obu stron. Powinien być czytelny i poruszać wszystkie istotne kwestie. Podczas lektury umowy warto zwrócić uwagę na następujące zagadnienia:

  • Czy dojazd i ewentualny nocleg fotografa jest w cenie reportażu?
  • Gdzie będą publikowane Wasze zdjęcia ze ślubu (strona www, media społecznościowe)?
  • Czy fotograf ma plan awaryjny na wypadek swojej niedyspozycyjności w dniu ślubu?
  • Jak fotograf zabezpiecza zdjęcia na wypadek ich utraty?

Podpisana umowa? Proces wyboru fotografa ślubnego został pomyślnie zakończony.